Тема уроку.
Усний переказ тексту за запитаннями. Складання тексту за початком і кінцівкою
на основі ілюстрації.
Мета уроку.
Закріпити знання учнів про будову
тексту, його складові частини; вчити спостерігати за роллю абзаців у текстах;
переказувати діалогічний текст в особах; складати тексти за початком та
кінцівкою; розвивати мовлення; виховувати працьовитість, бажання допомагати
старшим.
Обладнання: підручник
М.С. Вашуленка, С.Г.Дубовик “Українська
мова”,
ілюстрації, картки.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Актуалізація опорних знань учнів.
1. Закінчити висловлювання.
а) Зв’язані за змістом речення утворюють ...
(текст)
б) Текст складається з ... (зачину, основної
частини, кінцівки).
в) Рядок, з якого починається кожна частина –
це... (абзац)
г) Найбільша частина тексту – ... (основна
частина).
д) Частина, що завершує текст – це ...
(кінцівка).
2. Гра “Вгадай частину тексту”.
–
Я читатиму вам речення, а ви подумайте, якою із частин вони можуть бути в
тексті.
а) Підростуть у малят крила, мати їх навчить
літати. (Кінцівка)
–
Як ви гадаєте, про що могла йти мова в основній частині?
Відповіді дітей
б) Ой, яка гарна квітка! Оля вже простягнула
руку, щоб зірвати квіточку. Та раптом побачила на пелюсточці краплинку роси. А
в краплинці горить сонечко. І блакитне небо, й зелена нива, й висока тополя –
все у краплині. (Основна частина)
–
Придумайте зачин, кінцівку.
Діти висловлюють свої думки
ІІІ . Мотивація навчальної діяльності.
–
Сьогодні на уроці ми продовжуватимемо працювати з текстами: доповнювати їх,
визначати їхні складові частини. Вчитимемося переказувати і складати тексти за
початком і кінцівкою на основі ілюстрацій.
ІV. Закріплення відомостей про текст,
його будову.
1. Робота з підручником.
а) Складання тексту за основною частиною і
кінцівкою (Вправа 216)
Бесіда.
–
Прочитайте основну частину і кінцівку. Про що в них ідеться?
–
Яка частина тексту відсутня?
–
Розгляньте малюнок. Що на ньому зображено?
Складання зачину (усно).
-
Який висновок повинні зробити для себе
обидві білочки?
б) Переказ складеної казки в особах.
2. Вправа 217.
Самостійна робота: складання основної
частини тексту.
-
Чому старим людям треба допомагати?
-
Спишіть кінцівку тексту.
Фізкультхвилинка.
Трава низенька, низенька.
Дерева високі, високі.
Вітер
дерева колише, гойдає.
Птахи летять, відлітають,
А
діти тихенько за парти сідають.
3. Робота
у парах. Вправа 218.
- Про що ви дізналися з тексту?
- Поставте одне одному запитання за
змістом тексту.
- Працюючи парами, доповніть речення на
картках.
Найбільша
тварина на Землі - … .
Його
довжина сягає … метрів.
Такий
кит важчий, ніж … слонів.
Лише
його язик важить … тонни.
4. Самостійна робота.
–
Діти! Прочитайте зачин і кінцівку. Придумайте основну частину (3-4 речення).
Запишіть її.
Осінній ліс
Зачин
У
ліс прийшла чарівна осінь.
Кінцівка
Чудовий ліс восени!
Зачин
і кінцівка записані на дошці
5. Вправа 219.
а) Мовчазне читання.
б) Вибіркове читання.
–
Які речення треба читати спокійно?
–
Які напружено, швидко?
–
В яких реченнях передано здивування?
в) Читання тексту “Дивна ялинка” вголос.
г) Визначення складових частин тексту.
Звертається увага на те, як записана кожна частина.
д) Робота з основною частиною тексту:
1) читання в особах, підготовка до
переказування.
–
Чому ялинка здалася Ганнусі дивною?
–
Що кинула білочка з верхівки дерева?
–
Що зрозуміла дівчинка?
2) переказування тексту в особах.
У розмові беруть участь автор, Ганнуся,
тато.
V. Підсумок уроку
–
Чи цікаво вам було на уроці?
–
Що сподобалось?
–
Зачитайте речення, які ви склали.
VІ. Домашнє завдання.
Вправа 219 (4-те завдання)
Немає коментарів:
Дописати коментар