«Відкриття народжуються там, де закінчуються знання вчителя й починається нове знання учня» К. Федін

понеділок, 25 листопада 2013 р.

Урок 3 Тема: Будова тексту: зачин, основна частина, кінцівка.

Тема: Будова тексту: зачин, основна частина, кінцівка.
Мета: Дати учням уявлення про будову тексту, його складові частини. Удосконалювати навички добору заголовків до текстів. Розвивати мовлення учнів. Виховувати бережне ставлення до природи.
Обладнання:
підручник М.С. Вашуленко, С.Г.Дубовик  “Українська мова”, таблиця із записами групи речень та тексту, роздаткові картки.


ХІД УРОКУ
І. Організація класу.
         1. Я всміхаюсь сонечку!
             Здрастуй золоте!
             Я всміхаюсь квіточці!
             Хай собі росте!
Я всміхаюсь дощику!
Лийся мов з відра!
Друзям усміхаюся!
Зичу їм добра!
             От і все, дзвенить дзвінок.
             В гості йде до нас урок
             Працюватимем старанно,
             Щоб почути у кінці
             Що у нашім дружнім класі
             Діти просто молодці!

             Тож девіз тепер згадаймо
             І урок наш починаймо!

ДЕВІЗ: Міркуємо - швидко!
              Відповідаємо - правильно!
             Пишемо – каліграфічно!
             Працюємо – творчо!
 А для того, щоб ми гарно попрацювали, давайте повторимо наш аутотренінг.


Пам’ятка – аутотренінг.

                                          Я – школяр.
                                          Я – творча особистість.
                    Я – думаю, спостерігаю, замислююся.
                   Я – аналізую, висловлюю свої думки.
                                         Я – хочу все знати.

ІІ. Актуалізація опорних знань.
  - Скажіть, а яка зараз пора року?
 - Який перший місяць осені?
- А який місяць наступний?
- Скажіть, чому його так називають?
- А які ще кольори дарує нам осінь?
- Чарівниця осінь розфарбувала листочки яскравими кольорами і завітала до нас у гості. Прийшла вона не просто так а принесла нам чарівні листочки – завдання.
- А щоб приступити до першого завдання давайте згадаємо:
              - Що таке текст?
              - Як розміщені речення у тексті?
              - Що можна дібрати до тексту?
 Ось тепер і візьмемо наше перше завдання:

- РОЗПІЗНАЙ ДЕ ТЕКСТ?
- ДОБЕРИ ЗАГОЛОВОК               РОМАШКА

Спекотне літо. Осінь. Червоне листя. Стоїть сад.

Після спекотного літа в садах хазяйнує осінь. Вона перемальовує листя на деревах у жовтий, червоний, рудий колір. Обважнілий від плодів стоїть сад.
- У вас завдання: визначити де текст, а де окремі речення.
- поясніть, чому це текст?
- що можна дібрати до цього тексту.
- чому у лівій колонці не текст?
- А чи можна дібрати заголовок
Золота осінь. Осінь. Барвиста осінь. Плодовита осінь.

- Який запис можна назвати текстом? Чому?
- Який заголовок дібрали? (Працьовита осінь)
- Молодці гарно справилися з завданням!
(листочки клеїмо під дерево)
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА ДЛЯ ОЧЕЙ
Любе сонце ясно світить,
Ніжно грає, пестить нас.
До роботи: каже час.
Не барись, а поспішай
Фізкультхвилинку починай.
 Яке ж друге завдання треба виконати? Для цього ми звернемося до наступного листочка.
  РОЗМІСТІТЬ РЕЧЕННЯ ТАК, ЩОБ ВИЙШОВ ТЕКСТ.
- на ній золоте вбрання.
- несе вона красу.
- лісами та садами йде осінь.
Розташуйте речення у певній послідовності, щоб утворився текст. Який заголовок можемо дібрати до тексту?
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Сьогодні ми  здійснимо мандрівку до осіннього лісу, що допоможе нам дізнатися про частини тексту, або ознайомить нас з його будовою.
-         А ось і трете завдання
-3-  «ЮНІ БУДІВЕЛЬНИКИ».
ТЕКСТ
1.  Настали холодні дні. Важко стає птахам.
2.  На допомогу приходять діти. Вони виготовляють годівнички. Пташки прилітають і спритно клюють зерно, крихти хліба.
3.  Діти радіють від веселого щебету птахів.

-         На хвилину станемо будівельниками тексту.
-         З чого починають будувати будинок?/з фундаменту/
-         Знайдіть речення, які починають текст, або стисло повідомляють, про що розповідатиметься у ньому. /1 абзац/
-         Після фундаменту зводять стіни, тобто сам будинок. Це – головна частина будівлі. У нашому тексті є речення з яких дізнаємося, про що саме розповідається. Знайдіть їх /2 абзац/.
-         І завершує будинок дах. А чи потрібний дах у тексті? /ТРЕБА ЗАКІНЧИТИ ТЕКСТ, ЗРОБИТИ ВИСНОВОК/. Знайдіть такі речення /3 абзац/.
ПОБУДУВАТИ БУДИНОК
Що з того? Для чого? Як? Чому?
Хто? Що? Де? Коли?
 












ІV. Узагальнення і систематизація знань.
Завдання 3. Урок у лісовій школі.
Книга – морська глибина.
Хто в них пірне аж до дна
Той, хоч і праці мав досить,
Дивні перли приносить.
-         Так сказав про книгу Іван Франко. Тож і ми з вами вирушаємо за перлами і відкриваємо підручники на с.82.
-         Дата. Класна робота.
Виконання вправи 213.
-         Записати відповідь на перше запитання /під диктовку/.
Завдання 4.
Фізкультхвилинка.
Раз, два! Всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три, чотири! Нахилились,
Із струмочка гарно вмились.
П’ять, шість! Всі веселі
Крутимось на каруселі.
Сім, вісім! Діти милі
Ніжками затупотіли.
Дев’ять, десять! Відпочили
І за парти дружно сіли.
Завдання 5.  «Весела галявина»
- А зараз трохи відпочинемо, відгадаємо загадки!
а) Хоч у нього шуба є,
Та як холод настає,
Він не їсть тоді, не п’є,
І не ходить, не гуляє,
А у лігво залягає.
                       /ВЕДМІДЬ/
б) Влітку сіренький,
    А взимку біленький,
    Довгі вуха має,
    Швидко стрибає.
                       /ЗАЄЦЬ/
в) Дивний звірок: круглий мов клубок,
    Голки стирчать – спробуй узять.
                                                    /ЇЖАК/
г) В неї очі, мов горішки,
кожушина хутряна,
гострі вушка наче ріжки,
у дуплі живе вона.
                                 /Білка/
Ось ми і опинилися з вами у осінньому лісі з його мешканцями.

 Завдання 6. «Під великим дубом».
 Вправа 214.
 – Прочитайте текст
- Про що розповідається у цьому тексті?
- Знайдіть зачин, основну частину і кінцівку у цьому тексті.
- Яке речення тексту може бути його заголовком? /Ліс – усім друг!/
- Скільки у тексті абзаців?
- Що дає ліс тваринам? Людям?
- Які ви знаєте дерева, які ростуть в лісі?
- Спишіть зачин.
ВИСНОВОК:
     Ліс багатий і красивий, дає все необхідне для життя. Тому треба охороняти ліс, берегти його.
16. Завдання 7. Каліграфічна хвилинка.
Бб, Лл, Бережіть ліс!
      Щоб рівно і гарно слова написати,
     Нам з’єднання букв слід усім пригадати,
     Для цього дається одна лиш хвилина,
     Щоб гарно писала кожна дитина.
Завдання 8. «Вузлик на пам’ять».
     - Складання правил поведінки у лісі.
     ● У лісі не галасуйте, щоб не злякати пташок, які висиджують пташенят
● Не підходьте до гнізд і не чіпайте їх руками.
● Не розпалюйте вогнищ
● Не залишайте після себе сміття
● Не зривайте квітів, які занесені до червоної книги
● Для букета зірвіть кілька квіток.
● Не виривайте грибів із коренем, а зрізуйте їх ножем.
Вірш про природу.
Не стріляй у пташку,
Не лови комашку,
Не топчи травинку,
Не зірви рослинку!
Бо земля без них –
як без зірочок ясних.
Їх створив Господь для тебе.
Їх краса для всіх під небом.
V. Підсумок уроку
- Ось і підходить до завершення наш урок.
- Про що ви дізналися під час мандрівки до лісу?
- Скільки частин має текст?
- Яка перша, друга, третя?
- Що означає кожна частина?
- Як пишемо кожну частину тексту?
   VІ. Домашнє завдання.
 Вправа 215. 

Немає коментарів:

Дописати коментар