Тема уроку.
Заголовок, його відповідність змісту тексту. Добір заголовків до текстів.
Мета уроку.
Вчити школярів добирати заголовки до
текстів, встановлювати їхню відповідність змісту того чи іншого тексту;
розвивати усне мовлення, творче мислення, вміння будувати зв’язні
висловлювання.
Обладнання:
підручник М.С. Вашуленко, С.Г.Дубовик “Українська мова”, роздаткові картки.
Хід уроку
І Організаційний момент.
ІІ Актуалізація опорних знань учнів.
1. Мозковий штурм.
–
Яку тему вивчаємо?
–
Що таке текст?
–
Як розміщені речення в тексті?
–
Що можна дібрати до тексту?
2. Перевірка домашнього завдання.
–
Який заголовок до тексту ви дібрали?
–
Що означає слово гроно?
–
Скільки складів у даному слові? Який склад наголошений?
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності.
–
Сьогодні на уроці ми продовжимо роботу над темою “Текст”. Будемо вправлятись у
доборі заголовків до текстів.
Заголовок повинен відповідати змісту тексту,
тобто, прочитавши заголовок, можна зрозуміти, про що йтиметься в тексті.
ІV. Осмислення нових знань.
1. Творча вправа.
–
Прочитайте текст, записаний на дошці.
Настав (вечір, ранок, полудень). (Сховалося за
обрій, стало серед неба, зійшло) сонечко.
Дмитрик (ліг у ліжко, заснув, прокинувся).
Швидко вмився, (пообідав, поснідав, повечеряв) і пішов до школи.
2. Встановлення і вирішення проблеми.
–
Про який час доби йдеться в тексті? Доведіть, що це ранок?
–
Яке із речень вам допомогло це зрозуміти?
–
Які слова в дужках є зайвими?
3. Запис тексту в зошити. Добір заголовка.
Ранок
Настав ранок. Зійшло сонечко. Дмитрик
прокинувся. Швидко вмився і пішов до школи.
4. Поширення речень.
–
Діти, давайте поширимо дані речення. (Усно)
–
Одне із поширених речень запишіть у зошити. (На вибір)
–
Складіть схему поширеного речення.
5. Робота з підручником.
а) Вправа 209.
–
Читання тексту.
Учні читають по реченню, переконуються,
що їхній зміст незрозумілий. Лише з останнього речення можна зрозуміти, що
лікарня була для книжок
–
Добір заголовка до тексту.
Із завдання 3 діти обирають потрібний
заголовок. Свій вибір пояснюють. Доходять до висновку: усі заголовки
незрозумілі, окрім останнього
За допомогою питань учні будують зв’язне
висловлювання (питання записані на індивідуальних картках)
–
Що насправді влаштували учні в школі?
–
Що про це свідчить?
–
Як саме діти лікували книги?
–
Що потрібно робити, щоб книги не хворіли?
–
А ви бережете книги?
Учні усно будують розповідь, добирають
заголовок. Під керівництвом учителя записують в зошити
Фізкультхвилинка.
Руки на пояс ставимо всі,
Будем стрибати, мов горобці.
Скік вперед і скік назад,
Скік вперед і скік назад
Крильця вниз всі опустили
І
на місці походили.
б) Вправа 210 (творча)
За допомогою питань учні будують зв’язне
висловлювання (питання записані на індивідуальних картках)
в) Вправа 211.
–
Читання тексту.
–
Добір заголовку.
–
Усний переказ тексту.
V. Узагальнення і систематизація знань.
1. Сприймання на слух текстів. Добір до
них заголовків.
а) У саду росте вишня. Цій вишні вже десять
років. Ще дідусь посадив її. На ній багато ягід. Ми любимо сидіти під вишнею.
б) Дятел усе життя проводить у лісі. На
деревах він знаходить собі їжу. У дуплах дерев влаштовує своє гніздо. Основна
їжа дятла – комахи.
в) У парку було багато лип і тополь. Ми
пішли в ліс за грибами. У зоопарку діти бачили слона, бегемота, ведмедів.
2. Створення проблеми.
–
Чому ви не змогли дібрати заголовок до третьої групи речень?
–
Доведіть, що це не текст?
VІ. Підсумок уроку.
–
Що ми вчилися робити на сьогоднішньому уроці?
–
Чи сподобалось вам добирати заголовки до текстів?
–
Чи завжди до тексту можна дібрати заголовок?
VІІ. Домашнє завдання.
Вправа 212 ( пояснити виконання). Підготувати
прислів’я або загадки про книги.
Немає коментарів:
Дописати коментар