«Відкриття народжуються там, де закінчуються знання вчителя й починається нове знання учня» К. Федін

субота, 23 листопада 2013 р.

Урок 1

Урок 1 Тема уроку. Поняття про текст. Розрізнення групи окремих речень і тексту.
Мета уроку.      
Дати уявлення про текст та засоби зв’язку між реченнями в тексті; вчити розрізняти групи окремих речень і текст; формувати поняття “заголовок тексту”; розвивати усне мовлення учнів, вміння зв’язно висловлюватись.

Обладнання:      підручник М.С. Вашуленка, С.Г.Дубовик  “Українська мова”, таблиця із записами групи речень та тексту, роздаткові картки.


Хід уроку
І. Організаційний момент.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Гра “Здогадайся, що це?”
 а) Рідний край, отча сторона, моя земля, Вітчизна, місце, де я народився (Батьківщина)
 б) Щедра, багата, рідна, квітуча, барвиста, родюча. (Земля)
 в) Милозвучна, пісенна, мила, дзвінкоголоса, рідна. (Мова)
 2. Творча вправа.
 – Складіть речення зі словом мова за схемою.
Схема записана на дошці
3. Повідомлення теми і мети уроку.
 – Багата й милозвучна наша рідна мова. Нею можна передати найтонші відтінки думок.
 Сьогодні на уроці ми ознайомимося з поняттям “текст”, спостерігатимемо, як зв’язуються між собою речення в тексті.
ІІІ. Робота над формуванням уявлень про текст.
1. Робота з таблицею.
Вчитель вивішує таблицю
Здалека в полі жовтіють яскраві тарілки. То соняшники розцвіли. Особливо гарні вони на світанку, у перших променях сонця. Йдеш стежиною і милуєшся їх красою. Справжнє чудо природи!    
Світить яскраве сонце. Бабуся посадила на городі соняшники. Повіває теплий вітерець. З соняшникового насіння роблять олію.
2. Словникова робота.
(світанок – ранок)
3. Бесіда.
 – Прочитайте групи речень в обох колонках.
 – У якій колонці речення зв’язані між собою, а в якій – ні?
 – Спробуйте дібрати заголовок до написаного в обох колонках.
 – Чи вдалось вам це зробити?
4. Технологія “ Незакінчене речення”.
 Така інформація дозволяє нам зробити висновок, що....
Діти висловлюють свої думки і разом з учителем роблять висновок
5. Висновок.
 Речення в першій колонці зв’язані між собою, становлять зв’язний текст, до нього можна дібрати заголовок. Речення другої колонки не пов’язані одне з одним. До них не можна дібрати заголовок. Це не текст.
 6. Робота з підручником. Вправа 205.
 – Що таке текст?
Як розміщені речення в тексті?
Що можна дібрати до тексту?
Фізкультхвилинка.
 Встало вранці ясне сонце,
 Зазирнуло у віконце
 Ми до нього потяглися,
 За промінчики взялися,
 Будем дружно присідати,
 Сонечко розвеселяти.
 Раз присіли, встали.
 Два присіли, встали.
 Сонце ми розвеселили.
 Стало сонце танцювати,
 Нас до танцю припрошати.
 Нумо дружно, нумо всі,
 Потанцюймо по росі.
ІV. Узагальнення і систематизація знань.
1. Відгадування загадки.
 Дуже я потрібна всім
 І дорослим і малим
 Всіх я розуму учу
 А сама завжди мовчу. (Книга)
2. Робота в парах.
 – Перед вами картки, на них завдання.
 Прочитайте речення. Чи можна їх назвати текстом? Розмістіть речення так, щоб вийшов текст. Доберіть заголовок.
 Вона розповідає нам багато цікавого. Книжку треба берегти. Книга – наш друг.
 Діти записують текст у зошити. Вчитель контролює роботу кожної пари
3. Бесіда “Як поводитись із книгою?”
 – Що слід робити перед читанням книги?
 – Як потрібно перегортати сторінки?
 – Чи можна писати в книжці, класти в неї олівець..?
 – Як потрібно берегти книжку?
Діти висловлюють свої думки
 4. Доповнення тексту дитячими думками.
Завдання діти виконують письмово
5. Робота з підручником

 а) Творче завдання (вправа 207)
Учні виконують самостійно
 б) Побудова зв’язного висловлювання: “Чи доводилось тобі доглядати за посадженим деревом?
 V. Підсумок уроку.
 – Що нового довідалися на уроці?
 – Які речення утворюють текст?
 – Що можна дібрати до тексту?
VІ. Домашнє завдання.

Немає коментарів:

Дописати коментар